4/2013
Już jest! Nowy, kwietniowy numer Małego Pielgrzyma

Więcej…a w nim tematy dotyczące KSIĄŻEK.


 
HISTORIA KSIĄŻKI

Więcej…1. Z ust do ust

Dawno, dawno temu nie było bibliotek ani księgarń, bo nie było też książek. Historie, opowiadania i informacje ludzie przekazywali sobie ustnie.

2. Rysunki w jaskiniach

Pierwszymi "książkami" były "komiksy" rysowane na ścianach jaskiń.

3. Gliniane tabliczki

Około 4 tysięcy lat temu Sumerowie wymyślili gliniane tabliczki, na których zapisywali ważne informacje tak zwanym pismem klinowym, a potem suszyli je na słońcu lub wypalali w ogniu. Zapisane tabliczki gromadzono w specjalnych bibliotekach.

4.Tabliczki woskowe

Starożytni Grecy i Rzymianie pisali na drewnianych tabliczkach wypełnionych woskiem. Były one mniej trwałe, niż te z wypalonej gliny.

5. Papirus

W Egipcie materiałem pisarskim był papirus otrzymywany z łodyg rośliny zwanej papirusem. Pojedyncze arkusze papirusu sklejano we wstęgi, z których powstawały zwoje.

6. Zwój

To najstarsza forma książki. Zwój papirusu nawijano na drewniany drążek. Prawa ręka odwijała nowe partie tekstu, lewa zwijała te przeczytane.

 
Pielgrzymujemy!

Więcej…Radecznica: święty Antoni

Zaczęła się wiosna, a z nią wstąpiły w nas nowe siły i chęć wędrowania. Powędrujmy więc, jak na Pielgrzyma przystało, do polskich sanktuariów, które przez wieki przyciągały tłumy pątników (to znaczy właśnie "pielgrzymów").

Więcej…
 


Facebook

Mały Pielgrzym poleca

Reklama
Reklama