Pielgrzymujemy!

Radecznica: święty Antoni

Zaczęła się wiosna, a z nią wstąpiły w nas nowe siły i chęć wędrowania. Powędrujmy więc, jak na Pielgrzyma przystało, do polskich sanktuariów, które przez wieki przyciągały tłumy pątników (to znaczy właśnie "pielgrzymów").

Trud dalekiej, najczęściej pieszej pielgrzymki ma znaczenie modlitwy zanoszonej do Pana Boga - wyrusza się, by za coś Bogu podziękować, o coś Go prosić, albo za coś przepraszać. Najsłynniejsze polskie sanktuarium (czyli "święte miejsce") - Jasną Górę z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej - znamy wszyscy. Ale w Polsce jest ponad pół tysiąca innych, mniej znanych miejsc kultu. Nie zajrzymy do nich wszystkich - pisanie o każdym w naszym miesięczniku zajęło by nam 40 lat! - ale postaramy się by na naszym pielgrzymim szlaku znalazło się kilka najciekawszych.

W kwietniu wybierzemy się na piękne, zielone Roztocze, na wschodzie Polski, na południe od Lublina, gdzie nieopodal słynnego Szczebrzeszyna (gdzie wiadomo co robi chrząszcz...) od kilku wieków pielgrzymi odwiedzają Radecznicę - miejsce kultu świętego Antoniego.


 

Kolejny numer Małego Pielgrzyma

już w lutym...

Facebook

Mały Pielgrzym poleca

Reklama
Reklama