Kraków

Sanktuaria do których zawędrowaliśmy z Małym Pielgrzymem do tej pory związane były z Matką Bożą, całkiem dorosłym Panem Jezusem i innymi ?dużymi? świętymi. Dzisiaj jesteśmy w Krakowie, gdzie w kościele św. Józefa na Starym Mieście wierni modlą się przed Koletańskim Dzieciątkiem Jezus.

Drewniana figurka ma 60 cm ? tyle, co dzieciątko przychodzące na świat. Nie jest jednak leżącym w kolebce niemowlęciem, ale siedzącym na tronie maleńkim królem w haftowanych szatkach, koronie na główce i złotym jabłkiem w rączce.

Historia tej rzeźby sięga XVII wieku, gdy według podań wyłowiono ją z Wisły przy klasztorze sióstr koletek. Zakonnice postawiły figurkę Dzieciątka w ołtarzu i ludzie tam się modlący zaczęli wkrótce opowiadać o cudownych uzdrowieniach i łaskach otrzymanych od Małego Króla.

W czasie wojny ze Szwecją, słynnego Potopu, żołnierze chcieli wrzucić figurkę z ołtarza do rzeki. Jednak w cudowny sposób ocalona znalazła się w klasztorze bernardynek. Jego dawne właścicielki, koletki, bezskutecznie domagały się od bernardynek zwrócenia figurki. Dopiero gdy matce przełożonej przyśniło się Dzieciątko, które zagroziło chorobą sióstr, które nazajutrz rzeczywiście źle się poczuły, figurka została oddana koletkom i wszystko dobrze się skończyło.

ANNA MOSZYŃSKA

 

Facebook

Mały Pielgrzym poleca

Reklama
Reklama