Bóg mówi do mnie

?W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: ?Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?? (Łk 1,39-43).

Ten fragment Ewangelii opowiada o spotkaniu dwóch matek ? Maryi i Elżbiety. Maryja jest matką Jezusa, a Elżbieta matką Jana Chrzciciela. W tej ewangelicznej scenie Elżbieta nazywa Maryję Matką swego Pana. Maryja będąc Matką Pana, czyli naszego Zbawiciela, stała się najsławniejszą Matką świata. Z Pisma Świętego dowiadujemy się, że Maryja, gdy poczęła i porodziła Jezusa, to wraz ze swym mężem Józefem z wielką troską opiekowała się Nim. A gdy Jezus umierał na krzyżu, to dał swoją Matkę wszystkim ludziom, aby Ona swoją modlitwą prowadziła nas do Niego. Dlatego śpiewamy ku Jej czci pieśni, a zwłaszcza w maju odmawiamy Litanię Loretańską, w której wypowiadamy pod Jej adresem wiele pochwał: ?Matko Kościoła, Matko łaski Bożej, Matko najmilsza, Matko dobrej rady? Módl się za nami!?.

Obraz Maryi, Matki Jezusa, można rozpoznać w każdej naszej mamie. To mama nie tylko nas urodziła, ale też wraz z tatą opiekuje się nami i troszczy się o nasze zbawienie. Są też takie mamy, które nie mogą mieć swoich dzieci, ale chętnie przyjmują do siebie te dzieci, które nie mają rodziców. I chociaż w wielu rodzinach jest więcej dzieci niż jedno, to serce mamy kocha tak samo każde z nich. Kiedyś podczas kolędy, w pewnym domu, w którym było troje dzieci, zapytałem jedno z nich, a była to dziewczynka, która miała na imię Kasia: ?Które z was mama kocha najbardziej??. Odpowiedziała: ?Mama kocha Krzysia, bo jest najstarszy, kocha Januszka, bo jest najmłodszy i kocha mnie, bo jestem jedyną dziewczynką?. Przytoczę tu jeszcze inną sytuację. Na katechezie, a było to akurat 26 maja, kiedy obchodzimy ?Dzień Matki?, pani katechetka poprosiła dzieci, aby odpowiedziały na pytanie: ?Do czego potrzebna jest mama??. Odpowiedzi było bardzo dużo. Oto niektóre z nich: ?Mama potrzebna jest do budzenia rano, do robienia śniadania, do mycia pleców, do szycia ubranek dla lalek, do sprzątania rozrzuconych zabawek, do łatania dziur w ubraniu, do wprowadzania zgody w rodzinie, do chwalenia swoich dzieci??. Tych odpowiedzi każdy z nas mógłby dopisać jeszcze więcej. Skoro jest mowa o mamie, to warto też pomyśleć o tym, co powinny robić dzieci, aby mamie przynosić więcej radości. A trzeba tu też zaznaczyć, że kiedy dzieci przynoszą radość swojej mamie, to także przynoszą radość swemu tacie.

bp Wiesław Szlachetka


 

Kolejny numer Małego Pielgrzyma

już w kwietniu...

Facebook

Mały Pielgrzym poleca

Reklama
ReklamaCopyright: Wydawnictwo BERNARDINUM Sp. z o.o.

 
Realizacja: MGDESIGN.PL