Święci Pastuszkowie z Fatimy

20 lutego Kościół wspomina Hiacyntę i Franciszka ? rodzeństwo z Portugalii. Świętymi ogłosił ich papież Franciszek niecały rok temu, odwiedzając Fatimę 13 maja ubiegłego roku, sto lat od pierwszego objawienia, to znaczy ukazania się Matki Bożej trójce dzieci ? dziesięcioletniemu Franciszkowi, ośmioletniej Hiacyncie i ich nieco starszej kuzynce Łucji. Hiacynta i Franciszek odchodzą do Pana jako dzieci ? umierają niedługo po zakończeniu objawień na grypę hiszpankę.


Świat ogarnięty był wówczas straszliwą wojną ? jeszcze nigdy wcześniej nie ginęło tak wielu niewinnych ludzi. Kościół błagał Matkę Bożą o pomoc ? papież Benedykt XV ogłosił specjalne modlitwy we wszystkich kościołach świata. I wtedy właśnie całkiem na uboczu Europy, w niewielkiej Portugalii, która jeszcze wówczas nie była w ogniu wojny, trójka dzieci spotyka najpierw Anioła Pokoju, a potem samą Matkę Bożą.


Maryja prosi je o modlitwę za świat. I przekazuje tajemnice dotyczące losów świata, które odkrywać się będą w ciągu kolejnych dziesięcioleci.


Bóg nie wybiera wielkich przywódców, od których ? zdawałoby się ? zależą losy wszystkich ludzi. Maryja nie ukazuje się premierom państw prowadzących wojnę ani dowódcom armii. Przychodzi do najmniejszych ? ubogich dzieci, nieumiejących nawet czytać i pisać. Niewiele rozumieją, jednak modlą się tak, jak prosi je Maryja, za wszystkich tych, którzy lekceważą Boga i ludzi.


Zło na świecie bierze się z zapomnienia o tym, czyimi dziećmi jesteśmy. Gdy zapominamy o Bogu, odrzucamy Go, to przestajemy widzieć w sobie nawzajem braci i siostry. Prośmy święte dzieci z Fatimy, by pomagały nam kochać, zamiast nienawidzić.
Anna Moszyńska

 

Kolejny numer Małego Pielgrzyma

już w lutym...

Facebook

Mały Pielgrzym poleca

Reklama
Reklama