Jan Nepomucen

Wędrując po Polsce, nie raz pewnie zdarzyło nam się spotkać postawioną na rozstaju dróg albo w pobliżu przeprawy przez rzekę kamienną figurę, przedstawiającą świętego w sutannie i birecie na głowie (specjalnym berecie noszonym przez księży). Stoi on, trzymając w dłoniach liść palmy. To symbol męczeńskiej śmierci. Czasami przedstawiany jest z palcem na ustach ? nawet małe dzieci wiedzą, że ten gest oznacza milczenie.

To święty Jan Nepomucen, czeski ksiądz. Urodził się w XIV wieku w Pomuku, niedaleko stolicy Czech, Pragi. Później nazwę miasteczka zmieniono na Nepomuk. Był spowiednikiem samej królowej. Jak wiadomo, spowiednika obowiązuje tajemnica spowiedzi ? to znaczy, że nie może nikomu powiedzieć, czego się dowiedział w konfesjonale. Król jednak próbował zmusić Jana do złamania tej tajemnicy, poddając go torturom. Nic jednak nie zyskał. Spowiednik Jan milczał aż do śmierci ? utopiono go w przepływającej przez Pragę Wełtawie.

Wieść o jego odwadze i męczeńskiej śmierci rozeszła się po kraju i poza jego granicami. Wkrótce zaczęto wystawiać przy drogach figury go przedstawiające. Do dziś możemy spotkać je przy wiejskich drogach, w miastach i w pobliżu mostów ? również w Polsce. Kościół wspomina tego świętego 21 maja.

Święty Janie Nepomucenie, módl się o dobrą spowiedź dla nas i naszych spowiedników.


Anna Moszyńska


 

Kolejny numer Małego Pielgrzyma

już w lutym...

Facebook

Mały Pielgrzym poleca

Reklama
Reklama