Bóg mówi do mnie

?Jezus powiedział: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki? (J 8,51).

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Znów trzeba zabrać się do nauki, by zdobywać wiedzę, bo wiedza potrzebna jest w życiu. Nikogo przecież nie trzeba przekonywać, że dobrze jest umieć pisać, czytać i liczyć; że dobrze jest znać prawa przyrody i obce języki. Ale oprócz wiedzy potrzebna jest też mądrość. Mądrość to umiejętność podejmowania dobrych decyzji, to także taki sposób korzystania ze zdobytej wiedzy, aby nie szkodzić sobie i innym.

Żeby to lepiej zrozumieć, to wyobraźmy sobie taką sytuację. Pewien młody człowiek poznał dokładnie przepisy ruchu drogowego oraz budowę i działanie samochodu. Zdał też pomyślnie egzamin na prawo jazdy. Można powiedzieć, że zdobył wystarczającą wiedzę, aby samodzielnie prowadzić samochód. Ale pewnego razu lekkomyślnie wjechał na skrzyżowanie na czerwonych światłach i spowodował wypadek. Zranił siebie i drugiego kierowcę. Rozbił swój samochód i cudzy. I kiedy znalazł się w szpitalu, pomyślał sobie: ?Ale byłem głupi! Przecież wiedziałem, że kiedy zapalą się czerwone światła, to trzeba się zatrzymać?. Ten przykład bardzo wyraźnie wskazuje, że do życia potrzebna jest nie tylko wiedza, ale także mądrość, aby z wiedzy dobrze korzystać, aby nie popełniać głupstw.

W przywołanym na wstępie zdaniu Pan Jezus przypomina nam, abyśmy zachowywali Jego naukę. Tą nauką Jezusa jest Ewangelia, czyli dobra nowina o naszym zbawieniu. To z niej dowiadujemy się, że Jezus daje nam życie wieczne. Ale także Ewangelia uczy nas, jak mamy postępować, abyśmy mieli udział w życiu wiecznym. Życie wieczne to najwspanialszy dar Bożej miłości, to szczęście, które nigdy nie przeminie. Zatem Ewangelia to nauka największej mądrości. Kto ją poznaje i zachowuje, staje się człowiekiem prawdziwie mądrym i radosnym.bp Wiesław Szlachetka


 

Kolejny numer Małego Pielgrzyma

już w lutym...

Facebook

Mały Pielgrzym poleca

Reklama
Reklama